Підписатися на RSS

на допомогу вихователям

Регіональний серпневий науково-методичний

марафон-2022 «До старту Державного стандарту базової середньої освіти

Тематична вебконсультація

«Програмно-методичне забезпечення діяльності ЗДО у 2022/2023 н.р.»

Руднєва С.М., головний спеціаліст відділу дошкільної освіти, інклюзивного навчання та закладів загальної середньої освіти обласного підпорядкування управління освіти Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації;

Капустіна Н.О., методист Центру громадянського виховання КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти»

Шановні колеги!

Збройна агресія російської федерації проти України та запровадження воєнного стану в державі внесли значні корективи в діяльність дошкільної освіти. Оскільки рішення про режим функціонування закладу дошкільної освіти належить до повноважень органів місцевої виконавчої влади й органів місцевого самоврядування, цими органами було прийнято відповідні рішення залежно відобставин. Частина закладів дошкільної освіти (ЗДО) не функціонує, деякі приймають тимчасово переміщених осіб, організовують освітній процес дистанційно, консультують батьків.

Відповідно до статті 30 Закону України «Про дошкільну освіту» педагогічні працівники закладу дошкільної освіти (далі – ЗДО) мають забезпечувати результативність своєї роботи, що передбачає якісну організацію освітнього процесу з дітьми та їх батьками з урахуванням реалій сьогодення і дії правового режиму воєнного стану. Одним із шляхів вирішення цього завдання є забезпечення реалізації Базового компонента дошкільної освіти та комплексних, парціальних програм, рекомендованих Міністерством освіти і науки України у 2022/2023 н.р.

Звертаємо особливу увагу, що одним із провідних напрямів діяльності ЗДО у 2022/2023 н. р. є формування соціально-громадянської компетентності дітей дошкільного віку, в тому числі зміцнення національної ідентичності дітей як основи, яка виховує справжній патріотизм. Це вимагає консолідації зусиль педагогів і батьків щодо формування у дітей позитивного образу своєї країни, утвердження активної позиції громадянина України, виховання ціннісного ставлення до своєї родини як частини свого народу, його історії, традицій, культури.

Вибір програм розвитку, виховання і навчання дітей, за якими здійснюється освітня діяльність із дітьми раннього та дошкільного віку у2022/2023 н.р, має бути схваленим педагогічною радою закладу дошкільної освіти (стаття 36 Закону України «Про дошкільну освіту») та висвітлюватись восвітній програмі ЗДО, спрямованій на набуття вихованцями компетентностей, визначених Базовим компонентом дошкільної освіти (лист МОН України від09.12.2019 №1/9-750 «Щодо освітніх програм у закладах дошкільної освіти»).

Хочемо нагадати, що педагоги мають право обирати програми, рекомендовані МОН України.

З переліком комплексних та парціальних програм, програм та посібників для роботи з дітьми, що мають особливі освітні потреби, навчально-методичних, методичних посібників, рекомендованих Міністерством освіти і науки України для організації освітньої діяльності з дітьми у2022/2023н.р., можна ознайомитись за посиланням: https://cutt.ly/wZ3hRLy

Одним із основних пріоритетів Міністерства освіти і науки України є інтеграція України до Європейського освітнього простору. Цьому сприяє двостороння міжнародна співпраця з країнами-членами ЄС.

Відповідно до укладеного у 2010 році Меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством освіти і науки України та фондом The LEGO Foundation, у сфері дошкільної освіти імплементується проєкт «Сприяння освіті».

У рамках співпраці фонд забезпечує професійний розвиток педагогів, надає систематичну методичну підтримку (системна серія тренінгів) та супровід закладів, залучених до проєкту, а також безкоштовно забезпечує дитячі садки ігровими наборами LEGO.

Також Міністерство освіти і науки України співпрацює з міжнародною фундацією «Афлатун Інтернейшнл» (Нідерланди) відповідно до Меморандуму, укладеного у 2015 році про співпрацю у сфері дошкільної освіти щодо упровадження в освітній процес ЗДО основ соціальної і фінансової освіти дітей дошкільного віку.

На кінець 2021 року за програмою «Афлатот» працювало 568 закладів дошкільної освіти майже по всій України.

Педагогічні колективи вдало інтегрували програму «Афлатот» в освітній процес, вихователі створюють цілі творчі проєкти, де майстерно поєднують основи соціальної і фінансової освіти з всебічним розвитком не тільки дітей дошкільного віку, а й їхніх батьків.

Із метою вивчення практики використання у ЗДО програмно-методичного забезпечення МОН України з 07 по 14 липня 2022 року було проведено опитування педагогічних працівників, яким було охоплено 2506 респондентів (лист МОН України від 27.07.2022 №1/8504-22 «Про окремі питання діяльності закладів дошкільної освіти у 2022/2023 навчальному році»).

Анкетування показало, що для якісної організації освітнього процесу більшість педагогів (77%) використовують одну комплексну та кілька парціальних програм, а кожен п’ятий – одну комплексну програму. При цьому під час вибору програми практики найчастіше звертають увагу на наявність методичного забезпечення (78%) та зміст програми (57%).

За висновками респондентів сучасне методичне забезпечення має враховувати особливості Стандарту і потреби держави та суспільства, а також будуватися за принципами наступності й перспективності.

З огляду на вищезазначене, рекомендуємо адміністрації ЗДО:

· систематично інформувати педагогічних працівників про чинні програми (комплексні та парціальні);

· враховувати під час організації освітнього процесу досвід практиків, що відображений у ході опитування МОН України, та думки педагогів щодо вибору ними програм розвитку дітей.

Для більш детального ознайомлення з програмами розвитку дітей радимо:

· переглянути вебінари про чинні комплексні програми https://cutt.ly/uZ3HFjm

· долучитися до участі у Всеукраїнському онлайн-марафоні «Реалізація змісту Державного стандарту дошкільної освіти в парціальних програмах» (https://cutt.ly/wZ3Jkk9).

Нагадуємо, що завдання закладу дошкільної освіти полягає в реалізації мети дошкільної освіти, забезпеченні всебічного розвитку дитини. А досягнення зазначеної мети можливе за умов виконання програм із дошкільної освіти. Важливу роль у цьому процесі відіграють батьки вихованців.

Для якісного впровадження програм розвитку дітей в умовах воєнного стану, забезпечення належної взаємодії педагогів з дітьми та батьків вихованців (налагодження комунікації, організації освітньої діяльності педагога з вихованцями, підтримки дітей та їх батьків) пропонуємо:

· широко застосовувати ефективні інструменти організації роботи з дітьми та їхніми батьками удистанційній формі;

· використовувати сайт закладу дошкільної освіти для допомоги дитині уздобутті дошкільної освіти разом з батьками.

Звертаємо увагу, що, під час реалізації програм розвитку шляхом організації освітньої діяльності в дистанційному форматі необхідно:

· приділяти у роботі з батьками належну увагу налагодженню тісної комунікації між усіма учасниками освітнього процесу;

· надавати батькам необхідну методичну підтримку;

· забезпечити систематичну освітню діяльність з дітьми раннього та дошкільного віку.

Незважаючи на важкий час та активні бойові дії майже на всій території України, місцеві органи управління у сфері освіти мають сприяти функціонуванню мережі закладів дошкільної освіти та доступу до якісної дошкільної освіти кожній дитині відповідного віку. Усі батьки вихованців, враховуючи й внутрішньо переміщених осіб і дітей з особливими освітніми потребами (далі – діти з ООП), повинні мати можливість долучитися до різних форм організації освітнього процесу в закладах дошкільної освіти.

В умовах воєнного стану важливо забезпечити продовження здобуття дошкільної освіти дітьми з ООП за місцем їх тимчасового перебування, максимальне збереження кадрового потенціалу педагогічних працівників, які навчали таких дітей, створення безпечного освітнього середовища та надання якісних психолого-педагогічних послуг.

Саме тому особливу увагу слід звернути на організацію дистанційної освіти дітей зособливими освітніми потребами. Рекомендуємо здійснити перехід від прямої моделі надання освітніх послуг до тренерської, що передбачає надання переваги консультуванню вихователями батьків дітей з ООП щодо того, як розвивати дитину, як правильно заспокоїти її, як впоратися з агресією чи істерикою тощо. Отже, педагог безпосередньо не має контакту з дитиною з ООП, але через батьків може продовжити її розвиток та освіту.

В умовах воєнного стану педагогічні працівники закладу дошкільної освіти мають бути спроможними до повноцінного надання допомоги (освітньої, інформаційної, консультаційної) батькам, які виховують дітей раннього тадошкільного віку, щодо якісного засвоєння дітьми програмового матеріалу.

Нагадуємо Вам, що зарахування дітей до ЗДО в умовах воєнного стану здійснюється відповідно до пунктів 8 і 9 Положення про заклад дошкільної освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.03.2003 №305 (у редакції постанови КМУ від 27.01.2021 № 86).

Корисні джерела

З метою надання допомоги педагогам закладів дошкільної освіти щодоякісного упровадження програм розвитку дітей раннього та дошкільного віку в умовах воєнного стану пропонуємо джерела, що містять електронні варіанти програм, методичні розробки.

1. Сайт Міністерства освіти і науки України (https://mon.gov.ua/ua)

У розділі «Дошкільна освіта. Сучасне дошкілля під крилами захисту» (https://mon.gov.ua/ua/osvita/doshkilna-osvita/suchasne-doshkillya-pid-krilami-zahistu) та у розділі «Дошкільна освіта. Програми розвитку дітей» (https://mon.gov.ua/ua/osvita/doshkilna-osvita/programi-rozvitku-ditej) Міністерством освіти і науки України подано перелік електронних варіантів програм для педагогів закладів дошкільної освіти та батьків вихованців.

1. Освітня програма для дітей від 2 до 7 років «Дитина» (Завантажити 1,Завантажити 2)

2. Програма"Духовно-моральне виховання дітей дошкільного віку на християнських цінностях"

3. Програма"Зерно любові"

4. ПрограмаВпевнений старт

5. ПрограмаУкраїна – моя Батьківщина

6. Програма"Українське дошкілля"

7. Програма розвитку дитини дошкільного віку"Я у Світі"

8. Програмарозвитку глухих дітей дошкільного віку

9. Програмарозвитку дітей дошкільного віку з порушеннями опорно-рухового апарату

10. Програмно-методичнийкомплекс для дітей з ФФНМ

11. Корекційне навчанняз розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку із загальним недорозвитком мовлення

12. Програмно-методичнийкомплекс програма розвитку дітей сліпих та зі зниженим зором від народження до 6 років

13. Комплексна програмарозвитку дітей дошкільного віку з аутизмом "Розквіт"

14. Програмарозвитку дітей "Корекційна робота з розвитку мовлення дітей п'ятого року життя із фонетико-фонематичним недорозвитком мовлення"

15. Програмарозвитку дітей "Корекційне навчання з розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку із загальним недорозвитком мовлення"

2. Сайт «Впевнений старт» (https://vstart.com.ua)

Для педагогів розміщенні допоміжні відео матеріали за темами освітніх програм для дітей молодшого, середнього та старшого дошкільного віку «Впевнений старт»: поради з організації освітнього процесу на тиждень, на день. У цих відео бруть участь автори програм (https://vstart.com.ua/pedagogam).

Для батьків розміщено текстові, аудіо-, відео-матеріали та художні зображення, поради авторів програм для дітей молодшого, середнього та старшого дошкільного віку «Впевнений старт» щодо використання посібника «Книга дошкільника» вдома (https://vstart.com.ua/batkam/).

3. Дитячий садок онлайн НУМО із відео-заняттями для дітей

від 3 до 6 років

Спільний проєкт ЮНІСЕФ та Міністерства освіти і науки України дитячий онлайн-садок НУМО із відеозаняттями для дітей від 3 до 6 років. Серія випусків доступна для перегляду на YouTube-каналах МОН та ЮНІСЕФ, а також на платформах MEGOGO і VoliaTV.

Це розвивальні відео-заняття для дітей 3-6 років в тестовому режимі, що допоможуть батькам і дітям відчути себе комфортно у різних життєвих умовах.

Програму онлайн-садочка розробляла команда вихователів на чолі зексперткою з дошкільної освіти Соломією Бойкович.

4. Інноваційна платформа Mr.Leader для розвитку дитини

(https://mr-leader.com/ua)

Інноваційна платформа Mr. Leader для розвитку дитини – інноваційна система освіти дітей раннього та дошкільного віку, яка у цей непростий час надає безкоштовно онлайн-доступ до своїх матеріалів. Платформа спрямована наформування у дітей лідерських якостей, розвитку таких навичок, як креативність, комунікабельність, критичне мислення. Для розвитку дітей пропонується освітня програма Mr. Leader зі зручним електронним щоденним плануваннням, яку можна завантажити за посиланням https://mr-leader.com/ua/programa-mrleader

Під’єднання безкоштовне. Для цього потрібно перейти на телеграм-канал (https://t.me/mrleader_brand/14) та зареєструватись за посиланням: https://mr-leader.com/ua

Кiлькiсть переглядiв: 386